Bu site artık güncellenmemektedir, içerisindeki bilgiler eski olabilir.
Sitenin güncel hali için www.cmpe.boun.edu.tr adresini ziyaret edin.
 
CmpE RSS'e Abone Ol
Güncel haber bulunmuyor...

Anasayfa / CmpE Hakkında / Adaylara Çağrı
 
 
 
 
  Adaylara Çağrı    

Sevgili Öğrenci Adayımız,

Üniversite sınavında kazandığınız büyük başarı için sizi ve ailenizi içtenlikle tebrik eder, eğitim hayatınızda bundan sonra aynı başarıyı sürdürmenizi dileriz. Eğer Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olursanız, bu kampüste bizimle birlikte çok güzel bir öğrencilik dönemi geçireceksiniz. Size Bilgisayar Mühendisliği mesleğini ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü tanıtmak istiyoruz.

Prof. Dr. Lale Akarun, Rektör Yardımcısı:

Bilgisayar Mühendisliği, yaratıcılığa ve matematik zekasına dayanan, geleceğin teknolojisini ve dünyasını kurmaya katkıda bulunan, sizin meslek yaşamınızı oluşturan önümüzdeki 20-30 senede de tüm dünyada geçerli olmaya devam edecek olan, çok zevkli bir meslektir. Endüstri çağının bilgi çağına yol açması ile, tüm dünyada bilgi çağını mümkün kılan meslek olarak öne çıkmıştır. Her yıl, bilgisayar mühendislerine duyulan ihtiyaç artmakta, ve bilgisayar mühendisliği mezunları, kolaylıkla çok iyi pozisyonlarda iş bulmaktadır. Dünyanın önde gelen büyük gelişmiş ekonomileri, bu üstünlüklerini, bu alanda yaptıkları atılımla sağladıklarından, bilişim alanına büyük yatırım yapmaya özen göstermekte, en parlak beyinleri bu alana çekmeye çalışmaktadır. Biz de, ülkemizin en parlak gençlerinin Bilgisayar Mühendisliğine yönelmesini istiyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, tüm dünyada adı bilinen, önde gelen, ülkemizin en iyi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüdür. 21 tam zamanlı, 8 yarı zamanlı doktoralı öğretim üyesi, 50’ye yakın asistanı ile, Türkiye’deki en iyi eğitim kadrosuna sahiptir. Öğretim üyelerinin araştırma ve yayınları ile, Türkiye’deki en yüksek yayın performansına sahip bilgisayar mühendisliği bölümüdür. Öğretim üyelerinin, yurtdışında Avrupa Birliği ve diğer kaynaklardan ve yurtiçi araştırma kuruluşlarınca desteklenen pek çok araştırma projesi vardır. Öğretim üyeleri ve elemanları, her yıl, dünya çapında pek çok ödül kazanmakta, yayınları ile en iyi makale ödülleri almakta; öğrencileri ise projeleri ile çeşitli yarışmalarda dereceye girmektedir. Mezunları, Türkiye’de ve yurtdışında, dünyanın en iyi üniversitelerine lisansüstü eğitim için burslu kabul edilmekte, iş dünyasında sektörün ileri gelen firmalarında önemli pozisyonlarda çalışma ve yükselme olanağı bulmaktadır.

Sizi geleceğin mesleğini seçmeye, bu dinamik bölüme katılmaya davet ediyoruz.

Mehmet Durna, Öğrenci Temsilcileri Kurulu Başkanı, 2013 mezunu:

Üç yıl önce senin durduğun yerdeydim. Evime üniversitelerden gelen mektupları bir masanın üstüne toplamıştım. Bir hedefim olmasına rağmen gelen teklifler karşısında karar vermek yine de zordu. Çeşitli üniversitelerin tanıtım günlerine katıldım. Boğaziçi Üniversitesi’nde tanıtıma gelene kadar Bilgisayar Mühendisliğini çok iyi tanımıyordum. O yüzden pek de düşündüğüm bir bölüm ya da okul değildi burası ama tanıtıma gelince gördüm ki burası bana göre. Önyargılarım tanıtıma gelmemle yıkıldı ve şüphelerim okula başlamamla dağıldı. Şu ana kadar yaşadığım tecrübelere dayanarak söylemeliyim ki bu bölümü seçmek çok doğru bir kararmış benim için.

Boğaziçi’nde çok farklı alanlarda faaliyet gösteren her türlü kulübe katılabilirsin, ki bunlardan bir tanesi de bölümle ilgili aktiviteler düzenleyen Bilişim Kulübüdür. Bölümle ilgili aktiviteler düzenleyen kulüplerde yer almanın kişisel olarak gerçekten çok faydasını gördüm. Kulüpte bir sene yönetim kurulunda yer aldım ve sene içerisinde Photoshop, Office, Android gibi çok çeşitli konularda eğitimler düzenledik, farklı konularda etkinlikler yaptık. Bunlardan bir tanesi de 7DX DemoParty’di. Belki televizyonda izlemişsindir, Türkiye ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde çalışan ve oyun, demo, grafik, müzik gibi bilgisayarın görsel-işitsel yönüyle uğraşan usta ya da öğrencilerin katıldığı, bilgilerini paylaştıkları ve işlerini sergiledikleri bir platformdu. Böyle bir etkinliğin getirisi olarak da dışarda tanışma imkanım olmayan bilgisayarın görsel alanında söz sahibi insanlarla tanışma fırsatı yakaladım. Böyle bir kulüpte ve bölümde yer almanın bir getirisi olarak da staj için başvurduğum şirketlerden kabuller aldım.

İnsanın yetiştiği, “yetişkin” olduğu yerdir üniversite; ki bu yüzden size derslerin yanında farklı şeyler de katabilmesi çok önemlidir üniversitenin ve okuduğunuz bölümün. Umarım sen de benim gibi araştırıp, sorgular ve o doğrultuda tercihlerini yaparsın. Yeni hayatında başarılar.

Nezihe Pehlivan, ÖTK Başkan Yardımcısı, 2014 mezunu:

Büyük bir ortak noktamız var. Siz de bizim gibi uzun bir sınav sürecini başarıyla tamamladınız. Bizler de sizin gibi bu süreçlerden geçtik ve bu güzel heyecanları yaşadık. Şimdi de Boğaziçili olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok önemli bir noktadasınız ve çok önemli bir karar almak üzeresiniz. Farklı okullardan , farklı şehirlerden gelecek olan sizler, burada bambaşka bir dünya bulacaksınız. Ben katıldığım kulüp aktiviteleri ile belki daha sonra tanışma fırsatını bulamayacağım alanında önemli kişilerle tanıştım. Bulunan sosyal ortam sayesinde kendimi sosyal açıdan geliştirme imkanı elde ettim. Bilgisayar mühendisliği olarak düzenlediğimiz geziler öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla ilişkilerimizi geliştirmemizde rol oynadı. Her daim danışabileceğin değerli öğretmenlerin olması , başarılı arkadaşların olması hem üniversite yaşamanı kolaylaştırıyor hem de kendini geliştirmekte önemli bir rol oynuyor. Bilgisayar mühendisliğini yeteneklerim doğrultusunda isteyerek seçtim ve buradaki akademik çalışmaları , eğitimi ve sosyal ortamı gördükçe çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Sizlerin de bizim yaşadığımız güzellikleri yaşamanız dileğimle.

Efe Gencer, 2012 mezunu:

Lise hayatım boyunca ideallari yüksek olan birçok üniversite adayı gibi çok çalıştım. Hedefim eğitim kalitesi en iyi, teknik olanakları yüksek, insan ilişkilerinin sıcak olduğu bir okulda; Türkiye’nin en başarılı ve zeki insanlarıyla birlikte eğitim almaktı. Mezun olduktan sonra sıradan bir bilgisayar mühendisi olmak istemediğim için Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü seçtim. Bu seçimi yapmamda yakın çevremde bu bölümden mezun insanların başarıları da etkili oldu. Örneğin kendisi de bizim bölümün 97 mezunlarından olan eniştemin Amerika’da dünyanın en tanınmış yazılım şirketlerinden birisinde çalışıyor olması Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü tercih etmemde etkili oldu. Doğup büyüdüğüm şehirde, Türkiye’nin en güzel yerleşkelerinden birisinde konumlanmış olan okulum, bu özelliğiyle de beni cezbetti.

Burada arkadaşlık ilişkileri de bir başkaydı. Her alanda konuşabileceğim herbiri geldikleri okulların ve bölgelerin en başarılı insanları arasında olan bölüm arkadaşlarım oldu. Bölümde her konuda her an danışabileceğim hocalarım oldu. Eğitim dilinin ingilizce olması da çok önemliydi. Ayrıca bölümün yurtdışındaki birçok üniversiteyle olan anlaşmaları sayesinde, ben de değişim programıyla bir dönemi Danimarka’da geçirdim. Bu süreçte okul su altı sporları kulübüne girerek okul kulüplerinin imkanlarından da yararlandım. Henüz mezun olmadığım halde birçok iş yerinden iş teklifi aldım. Dolayısıyla Boğaziçi’nden mezun olan bir öğrencinin iş bulmakta sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Eda Okur, 2011 mezunu:

Boğaziçi Üniversitesi’ni seçmek, şimdiye kadar aldığım en zor ama en doğru karardı. Üniversite hayatından beklentilerimi fazlasıyla karşılayan çok yönlü bir ortam bulduğumu ve Boğaziçi’nde dolu dolu bir beş yıl geçirdiğimi düşünüyorum. Hayatınızın geri kalanında kilit rol oynayacak ve hayata bakışınızı büyük ölçüde şekillendirecek bu süreci gelişerek ve değişerek geçirdiğinizi hissetmek çok önemli. Yaratılan sosyal ortam ve imkanlar ile kampüsün eşsiz konumunun yanı sıra, içinde bulunduğum akademik ortamın ve aldığım eğitimin kalitesinin de bizi daima bir adım öne çıkaracak düzeyde olduğuna inanıyorum. Etrafınız değerli hocalar, öğrenmeye hevesli ve yetenekli insanlar ile dolu olduğunda, ister istemez kendinizi geliştiriyorsunuz. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçme nedenim, ilgimi çeken bir alan olduğunu ve yeteneklerime uygun olduğunu düşünmemdi. Bu alanda bir şeyler öğrenmekten, çalışmaktan ve başarıdan keyif alabildiğimi fark ettikçe, akademik alanda ilerlemek istediğime karar verdim. Yoğun içeriği olan ve ağır bir bölüm olduğunu biliyordum, ancak kazanılan bilgilerin değeri ve kişisel tatmin açısından yaptığım seçimin yerinde olduğunu düşünüyorum. Geleceğiniz için oldukça sağlam bir altyapı oluşturabileceğiniz, aynı zamanda iyi ki buradayım diyerek çok güzel yıllarınızı geçirebileceğiniz bir üniversite olarak Boğaziçi’ni, onu yaşayan herkes için bir şans olarak görüyorum.

 
 
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Adres: 34342 Bebek, İstanbul, TÜRKİYE
Telefon: +90 212 359 4523-24 (Sekreterlik: ETA) Faks: +90 212 287 2461
genel bilgi: infocmpe.boun.edu.tr   site yöneticisi: webmastercmpe.boun.edu.tr